Murat LeCompte

Murat LeCompte
Murat LeCompte / SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı

2017’de SOCAR Türkiye’nin Dış İlişkiler Başkanı olarak atanan Murat LeCompte, Enerji ve Teknoloji endüstrilerinde yurt içi ve dışında 30 yılı aşkın bir kurumsal tecrübenin sahibidir.

Çocukluk yıllarını A.B.D. ve Türkiye’de geçiren Murat LeCompte, T.E.D. Ankara Koleji’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi’nden Turizm İşletmeciliği ve University of Houston’dan Otel Yönetimi ve İşletme dereceleri ile mezun oldu.

1990-2006 yılları arasında Bilişim Teknolojileri sektöründe 16 yıl çalışan Murat LeCompte, hem A.B.D. hem de Türkiye’de farklı alanlarda yöneticilik yapmış ve birçok dev projeye imza atmıştır. Teknoloji sektöründe en son Intel Corporation’da görev yapan LeCompte, Stratejik İlişkiler ve İş Geliştirme Müdürlüğü, Ülke Eğitim Projeleri Direktörlüğü, Kamu İlişkileri Müdürlüğü gibi üst pozisyonlarda bulunmuştur. LeCompte, aynı zamanda Intel’in Türkiye’deki basın sözcüsü olarak görev almıştır.

2006 yılında Enerji sektörüne geçen LeCompte, 11 yılı aşkın bir süre BP Türkiye’de Kurumsal İletişim Direktörü görevini icra etmiş, ardından da 2017’de SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı olarak atanmıştır. LeCompte, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Devlet Petrol Şirketi olan SOCAR’ın Türkiye’deki medya ilişkileri, kurumsal ve kamu ilişkileri, kurumsal sorumluluk projeleri, kurum içi iletişim ve kriz yönetimi gibi farklı stratejilerinden sorumludur.

Gerek kurumsal ilişkiler, gerekse iş geliştirme alanlarında çok sayıda kurum içi ve dışı ödülü bulunan Murat LeCompte, Kurumsal İlişkiler Enstitüsü, Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Murat LeCompte, evli ve 3 kız babasıdır.